HomeOzonowanie co warto wiedzieć

Ozonowanie - sprawdzanie stężenia

Co warto wiedzieć o ozonowaniu

Ozonowanie nie jest magicznym procesem , który w niewyjaśnione sposób oddziałuje na wirusy i bakterie. Wręcz przeciwnie, działanie ozonu było wielokrotnie poddawane badaniom i obserwacji. Ozon został już bowiem odkryty w 1840 roku.

 Na przestrzeni lat na podstawie badań stwierdzono, że ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Dla porównania działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż działanie chloru. Z wad ozonu należy wymienić jego szybki rozpad i toksyczność dla ludzi, już przy niskich stężeniach. To dlatego ozonowanie należy powierzyć specjalistom.

W jaki sposób ozonatory generują ozon?

Ozonatory nie są urządzeniami, które rozpylają wcześniej przygotowany gaz. Ozon w ozonatorach jest generowany na bieżąco z powietrza poprzez działanie promieni UV lub niewielkich impulsów elektrycznych, które rozbijają cząsteczki tlenu na ozon. Co ważne, od jakości i wielkości urządzenia zależy to, czy uda się osiągnąć stężenie odpowiednie do zwalczania wirusów i bakterii.

Jak wygląda zabieg ozonowania?

osusz.pl staramy się, aby zabieg był nieuciążliwy dla zleceniodawców i przebiegał bez ich obecności. Kładziemy duży nacisk na skuteczność i bezpieczeństwo przyszłych użytkowników pomieszczeń.

Analiza – czyli określenie kubatury pomieszczenia i dobranie urządzeń, które utrzymają niezbędne stężenie ozonu przez ściśle określony czas.

Przygotowania – zaczynamy od przygotowania pomieszczenia (np. zablokowanie nawiewów, zatkanie kominów wentylacyjnych)

Rozmieszczenie urządzeń – zarówno ozonatorów produkujących ozon z tlenu, jak i wentylatorów rozprowadzających ozon równomiernie po całym pomieszczeniu.

Monitorowanie – w określonych odstępach czasu monitorujemy proces. Kontrolujemy i dokumentujemy osiągane stężenia. To podstawa dla raportu powykonawczego.

Wietrzenie – pomiary stężenia ozonu i wietrzenie pomieszczeń aż do uzyskania poziomów bezpiecznych dla ludzi.

Dokumentacja – na podstawie osiągniętych stężeń wystawiamy dokumenty spełniające wymogi GIS-u (SANEPID-u). Dodatkowo możemy wystawić certyfikat informujący o opiece i cyklicznym ozonowaniu danego obiektu.

LIKWIDACJA ZAPACHÓWDEZYNFEKCJA OZONEM
Działamy 24h/dobę

Generator ozonu pozwala definitywnie zwalczać wirusy, bakterie, pleśnie, roztocza i grzyby, jednocześnie usuwając nieprzyjemne zapachy nikotyny, zwierząt, potu, czy pleśni z mieszkań i samochodów.

Dlaczego należy wykonywać ozonowanie pomieszczeń?

Wszędzie tam, gdzie dochodzi do rozwoju grzybów i bakterii powinno się przeprowadzać regularne ozonowanie. O ile ozonowanie stało się już standardowym zabiegiem w dezynfekcji klimatyzacji samochodów, wciąż nie jest powszechnie stosowane w domach i biurach, gdzie często układy klimatyzacji pozostają siedliskami grzybów i bakterii. Zabieg ozonowania warto przeprowadzić np. po chorobie, w miejscach, gdzie wystąpił wirus jak mieszkania prywatne, szkoły, hotele , restauracje czy szpitale. Dodatkową zaletą ozonu jest dezodoryzacja, czyli usunięcie nieprzyjemnych zapachów.

Stężenie – najważniejszy parametr ozonowania

Stężenie ozonu podczas zabiegu ozonowania powinno wynosić min. 2ppm przy dłuższym czasie trwania usługi . W osusz.pl preferujemy krótsze czasy ozonowania, ale o zwiększonej intensywności, przy których osiągamy stężenie do 5-7ppm. Dodatkowo aby poprawić rozprowadzenie ozonu w pomieszczeniu stosujemy wentylatory które rozprowadzają ozon po pomieszczeniach.

Wietrzenie

Obowiązkowo po ozonowaniu należy przewietrzyć pomieszczenia aby stężenie ozonu spadło do bezpiecznego poziomu. Zwykle wystarczają 2 do 4 godzin.

Ozonowanie cykliczne, czyli jak często przeprowadzać zabieg ozonowania?

Klimatyzację samochodową ozonujemy przy jej okresowych przeglądach minimum raz na rok. Ale w okresie covid-19, pojazdy które są wymieniane pomiędzy kierowcami warto ozonować częściej np. raz w tygodniu. Jak ozonować pokoje w hotelach? Zabieg warto przeprowadzić po każdym gościu, a części wspólne jak np. jadalnie ozonować cyklicznie w niedługich odstępach czasu.

Czy ozonowanie niszy urządzenia elektryczne i wpływa szkodliwie na komputery

Przy uzyskiwanych stężeniach w trakcie ozonowania pomieszczeń dezynfekcja ozonem jest bezpieczna dla urządzeń elektronicznych i elementów wyposażenia. Natomiast prawdą jest, że zbyt wysokie stężenie w długim okresie czasu może doprowadzić do utraty właściwości przez kleje.  Tym bardziej warto postawić na firmę posiadające mierniki ozonu.

Kraków i MałopolskaDlaczego warto stosować ozonowanie

 • Posiada wszechstronne zastosowanie bakteriobójcze i prozdrowotne
 • Jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i życia człowieka
 • Działa wszędzie tam, gdzie zawodzą leki i inne środki odkażające
 • Najskuteczniej walczy z alergenami w powietrzu
 • Jest szeroko stosowany we wszystkich gałęziach przemysłu jako czynnik odkażający

Możliwe zastosowania ozonu

 • sterylizacja pomieszczeń mieszkalnych, usuwanie brzydkich zapachów;
 • eliminacja odorów w kabinach samochodów;
 • usuwanie zapachu spalenizny powstałego podczas pożaru;
 • eliminacja zapachu nikotyny w pomieszczeniach mieszkalnych i samochodach;
 • usuwanie zapachu oleju po smażeniu w mieszkaniach i restauracjach;
 • poprawa jakości powietrza w budynkach użyteczności publicznej, przedszkolach, szkołach, zakładach przetwórstwa mięsnego;
 • usuwanie grzybów i pleśni, usuwanie alergenów; usuwanie roztoczy bakterii; usuwanie wirusów.

Klienci o nas

Reakcja na informację o zalaniu mieszania była natychmiastowa. W tym samym dniu przyjechał Pan Przemek, zdiagnozowała problem i następnego dnia rozpoczął lokalizację wycieku oraz osuszanie mieszkania. Dodam mieszkanie od dewelopera prosto po wykończeniu. Jestem bardzo zadowolony z usług firmy: pełen profesjonalizm, wielka cierpliwość do klienta, szybkość działania i wielka pomoc.

Damian

Opinia Google

Świetny kontakt i podejście do klienta. Uczciwa ocena sytuacji i fachowa pomoc. Polecam z czystym sumieniem.

Simon

Opinia Google

Bardzo szybka reakcja od zgłoszenia. Panowie przyjechali, zlokalizowali wyciek pod płytkami w łazience i osuszyli mieszkanie. Nawet nie musiałem zapłacić bo firma rozliczyła się z ubezpieczycielem. Polecam w razie awarii!

Jacek

Opinia Google

Panowie w 100% fachowcy! Będę z czystym sumieniem polecała 🙂

Angelika

Opinia Google

Poznajmy się

biuro@dezynfekcja-24h.pl
Centrum Targowe Chemobudowa
Pawilon wystawowy B
ul. S. Klimeckiego 14
30-705 Kraków

Ozonowanie i dezynfekcja Kraków

Zajmujemy się profesjonalnymi zabiegami ozonowania i dezynfekcji w Krakowie. Zabiegi dezynfekcji przeprowadzamy w firmach, przychodniach, bankach, hotelach, biura i wielu innych. Ozonujemy szybko, skutecznie, oferujemy certyfikaty potwierdzające przeprowadzenie zabiegów.

Bezpłatna ekspertyza i wycenaPogotowie dezynfekcja 24h

© 2020 Osusz.pl - Ozonowanie i Dezynfekcja Kraków . All Rights Reserved.