Na przestrzeni lat na podstawie badań stwierdzono, że ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Dla porównania działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż działanie chloru. Z wad ozonu należy wymienić jego szybki rozpad i toksyczność dla ludzi, już przy niskich stężeniach. To dlatego ozonowanie należy powierzyć specjalistom.
W jaki sposób ozonatory generują ozon?
Ozonatory nie są urządzeniami, które rozpylają wcześniej przygotowany gaz. Ozon w ozonatorach jest generowany na bieżąco z powietrza poprzez działanie promieni UV lub niewielkich impulsów elektrycznych, które rozbijają cząsteczki tlenu na ozon. Co ważne, od jakości i wielkości urządzenia zależy to, czy uda się osiągnąć stężenie odpowiednie do zwalczania wirusów i bakterii.
W osusz.pl staramy się, aby zabieg był nieuciążliwy dla zleceniodawców i przebiegał bez ich obecności. Kładziemy duży nacisk na skuteczność i bezpieczeństwo przyszłych użytkowników pomieszczeń.
Analiza – czyli określenie kubatury pomieszczenia i dobranie urządzeń, które utrzymają niezbędne stężenie ozonu przez ściśle określony czas.
Przygotowania – zaczynamy od przygotowania pomieszczenia (np. zablokowanie nawiewów, zatkanie kominów wentylacyjnych)
Rozmieszczenie urządzeń – zarówno ozonatorów produkujących ozon z tlenu, jak i wentylatorów rozprowadzających ozon równomiernie po całym pomieszczeniu.
Monitorowanie – w określonych odstępach czasu monitorujemy proces. Kontrolujemy i dokumentujemy osiągane stężenia. To podstawa dla raportu powykonawczego.
Wietrzenie – pomiary stężenia ozonu i wietrzenie pomieszczeń aż do uzyskania poziomów bezpiecznych dla ludzi.
Dokumentacja – na podstawie osiągniętych stężeń wystawiamy dokumenty spełniające wymogi GIS-u (SANEPID-u). Dodatkowo możemy wystawić certyfikat informujący o opiece i cyklicznym ozonowaniu danego obiektu.
Wszędzie tam, gdzie dochodzi do rozwoju grzybów i bakterii powinno się przeprowadzać regularne ozonowanie. O ile ozonowanie stało się już standardowym zabiegiem w dezynfekcji klimatyzacji samochodów, wciąż nie jest powszechnie stosowane w domach i biurach, gdzie często układy klimatyzacji pozostają siedliskami grzybów i bakterii. Zabieg ozonowania warto przeprowadzić np. po chorobie, w miejscach, gdzie wystąpił wirus jak mieszkania prywatne, szkoły, hotele , restauracje czy szpitale. Dodatkową zaletą ozonu jest dezodoryzacja, czyli usunięcie nieprzyjemnych zapachów.
Stężenie ozonu podczas zabiegu ozonowania powinno wynosić min. 2ppm przy dłuższym czasie trwania usługi . W osusz.pl preferujemy krótsze czasy ozonowania, ale o zwiększonej intensywności, przy których osiągamy stężenie do 5-7ppm. Dodatkowo aby poprawić rozprowadzenie ozonu w pomieszczeniu stosujemy wentylatory które rozprowadzają ozon po pomieszczeniach.
Obowiązkowo po ozonowaniu należy przewietrzyć pomieszczenia aby stężenie ozonu spadło do bezpiecznego poziomu. Zwykle wystarczają 2 do 4 godzin.
Klimatyzację samochodową ozonujemy przy jej okresowych przeglądach minimum raz na rok. Ale w okresie covid-19, pojazdy które są wymieniane pomiędzy kierowcami warto ozonować częściej np. raz w tygodniu. Jak ozonować pokoje w hotelach? Zabieg warto przeprowadzić po każdym gościu, a części wspólne jak np. jadalnie ozonować cyklicznie w niedługich odstępach czasu.
Przy uzyskiwanych stężeniach w trakcie ozonowania pomieszczeń dezynfekcja ozonem jest bezpieczna dla urządzeń elektronicznych i elementów wyposażenia. Natomiast prawdą jest, że zbyt wysokie stężenie w długim okresie czasu może doprowadzić do utraty właściwości przez kleje. Tym bardziej warto postawić na firmę posiadające mierniki ozonu.